1. >
  2. Termin i Warunki Sprzedaży

Warunki ogólne dotyczące sprzedaży dla HENAX Sp. z o.o.

Warunki ogólne- zakres

Jeżeli nie postanowiono inaczej w formie pisemnej, niniejsze warunki ogólne sprzedaży („WOS”) mają zastosowanie do wszelkich ofert, zamówień, umów sprzedaży, dostawy, o świadczenie usług  zawieranych przez dowolny podmiot („Kupujący”) z HENAX SP. z o.o. z siedzibą w Łodzi, adres: Lodowa 122, 93-232  Łódź, Sąd Rejestrowy: Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, Sąd Gospodarczy, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, REGON 470862341, NIP 7270033355, KRS. 0000131484, kapitał zakładowy  60 000,00 zł  („Sprzedający”). Postanowienia  regulaminu zakupu, innego regulaminu, ogólnych warunków umów lub innego podobnego wzorca  umownego  Kupującego nie będą mieć zastosowania.

Niniejsze WOS, a także  sprzedaż oraz świadczenie usług na ich podstawie kierowane są  przez Sprzedającego wyłącznie do przedsiębiorców w rozumieniu przepisów z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Ceny i płatności

Zastosowanie mają ceny produktów/ usług stosowane przez Sprzedającego na dzień zamówienia produktu/ usługi. Jeśli po zawarciu transakcji zakupu zostaną wprowadzone lub podwyższone opłaty frachtowe, należności, opłaty, cła lub podatki itp., Sprzedający uprawniony do obciążenia nimi – lub ich podwyższoną kwotą – Kupującego.

Waga określona przez Sprzedającego będzie używana do obliczeń. Zafakturowane kwoty przekazane zostaną na konto bankowe wskazane przez Sprzedającego, bez opłat bankowych oraz odliczeń, potrąceń lub kompensaty, nie później niż do ostatniego dnia określonego terminu płatności. Jeśli nie uzgodniono inaczej obowiązywać będą terminy płatności określone fakturą. Wszelkie opóźnione płatności obciążone będą odsetkami maksymalnymi za opóźnienie w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego . W przypadku, gdy zdolność Kupującego do płatności jest lub może być ograniczona, w opinii Sprzedającego, Kupujący na żądanie Sprzedającego zabezpieczy płatność w formie wymaganej przez i zadowalającej Sprzedającego na koszt Kupującego, a Kupujący zobowiązany jest takiego zabezpieczenia udzielić na żądanie Sprzedającego, pod rygorem wstrzymania dostaw

Dostawy częściowe są dopuszczalne i mogą być fakturowane oddzielnie.

Kupujący może potrącić ze swoich płatności tylko te zobowiązania, które zostały przez Sprzedającego uznane, są bezsporne lub zostały potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu. .Kupujący nie może wstrzymać płatności z powodu roszczeń wzajemnych.

Przeniesienie praw i zobowiązań wynikających z umowy przez Kupującego, wymaga uprzedniej pisemnej zgody Sprzedającego, z tym zastrzeżeniem, że taka zgoda nie jest wymagana w przypadku gdy takie przeniesienie dokonywane jest na rzecz podmiotu powiązanego, odsprzedawcy lub pośrednika.

Zastrzeżenie prawa własności

Sprzedający zastrzega  sobie prawo własności do dostarczanych produktów  do momentu całkowitego uregulowania wszystkich roszczeń w tym zapłaty całości ceny i/lub wynagrodzenia oraz pozostałych kosztów.

Jeśli Kupujący przetwarza lub korzysta z produktów objętych  zastrzeżeniem prawa własności:

– odbywa się to na ryzyko Kupującego

– Sprzedającemu przysługiwać  prawo własności do nowych przedmiotów w stanie  przetworzonym. Jeśli produkt objęty zastrzeżeniem prawa własności jest przetwarzany, w tym mieszany lub łączony z innymi produktami, które nie należą do Sprzedającego,  Sprzedającemu przysługuje prawo współwłasności nowego przedmiotu w takim samym stosunku, w jakim pozostaje cena fakturowa towaru objętego zastrzeżeniem prawa własności do ceny fakturowej innych produktów. Kupujący niniejszym przenosi na nas wszelkie prawa współwłasności powstałe w przypadkach określonych w powyższym zdaniu, do wysokości ceny fakturowej towaru objętego zastrzeżeniem własności.

Kupujący ma prawo, za zgodą Sprzedającego, sprzedać produkty objęte zastrzeżeniem prawa własności, lecz w takim Kupujący przenosi na Sprzedającego wszelkie roszczenia wynikające z odsprzedaży produktów objętych zastrzeżeniem własności lub produktów powstałych w wyniku, w tym przetwarzania, mieszania lub łączenia tych towarów.

Przejście ryzyka

O ile nie uzgodniono inaczej, wysyłka odbywa się na ryzyko i koszt Kupującego, Przejście ryzyka następuje w chwili wydania produktów do transportu, lub w przypadku braku transportu- wydania do odbioru.  Kupujący jest zobowiązany do sprawdzenia produktów  natychmiast po otrzymaniu przesyłki w celu sprawdzenia, czy są one kompletne i w idealnym stanie zewnętrznym. Wszelkie braki i uszkodzenia opakowania powinny zostać zgłoszone przez Kupującego przewoźnikowi niezwłocznie po otrzymaniu przesyłki i odnotowane przez Kupującego w dokumentach przewozowych. Jeśli nie uzgodniono inaczej, dostawa odbywa się na warunkach ex-works magazyn Sprzedającego.

Ilość i jakość produktu

Sprzedający może dostarczyć produkt o zamówionej wadze lub objętości do 5 % większej lub mniejszej, a Kupujący ma obowiązek zapłacić za ilość w ten sposób dostarczoną. Jedynie różnice w wadze i objętości netto, w stosunku do ilości zafakturowanej, większe niż 5 % mogą podlegać roszczeniom dotyczącym ilości. Sprzedający nie daje  gwarancji oraz zapewnień w odniesieniu do produktu, w szczególności dotyczących rynkowości lub przydatności do danego celu, jakości lub w inny sposób, i żadne takie gwarancje nie będą sugerowane.

Opakowania

O ile nie uzgodniono inaczej, wszystkie opakowania, które udostępniamy Kupującemu, obejmują jednorazowe, bezzwrotne pojemniki.

Ogólne ograniczenia odpowiedzialności

Wszelkie roszczenia odszkodowawcze wszelkiego rodzaju wobec Sprzedającego są wyłączone, z wyjątkiem przypadków  działania umyślnego i rażącego niedbalstwa.

Odpowiedzialność Sprzedającego, z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa,  jest ograniczona do rzeczywistej straty.

Sprzedający  nie ponosi odpowiedzialności w szczególności za straty związane z produkcją, użytkowaniem, zyskiem, działalnością, wartością firmy lub reputacją, utraconym korzyściami, lub z zakłóceniem działalności, niepotrzebnymi wydatkami lub jakimikolwiek innymi ubocznymi, pośrednimi, celowymi, wynikowymi, lub domniemanymi stratami lub szkodami jakiegokolwiek rodzaju poniesionymi, lub w stosunku do których zostało wysunięte roszczenie przez drugą Stronę lub jakąkolwiek stronę trzecią. Kupujący zabezpieczy Sprzedającego przed jakimikolwiek roszczeniami pomiotów  trzecich, w tym podmiotów które prowadzą interesy z Kupującym bezpośrednio lub pośrednio związane z kupnem przez Kupującego produktu, w tym w szczególności w razie podniesienia wobec sprzedającego roszczeń przez te podmioty w związku z produktem sprzedanym Kupującemu, Kupujący zobowiązany będzie do zwolnienia Sprzedającego z tych roszczeń oraz naprawienia szkody poniesionej przez Sprzedającego w związku z nimi. . Z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, jakiekolwiek roszczenia wysunięte przez Kupującego będą miały formę pisemnego powiadomienia, w pełni określającego fakty, na podstawie których zostało wysunięte roszczenie, bezpośrednio po dniu, w jakim fakty zostały stwierdzone lub powinny być stwierdzone, jednakże nie później niż 60 dni od daty załadunku.

Łączna odpowiedzialność Sprzedającego oraz jakiegokolwiek podmiotu  powiązanego Sprzedającego z tytułu roszczeń wynikających z lub związanych z Umową w wyniku zaniedbania, naruszenia umowy, w tym z powodu rażącego niedbalstwa, gwarancji lub obowiązku ustawowego; lub innego deliktu, nie przekroczy ceny sprzedaży danego produktu.

Odpowiedzialność za wady

Wyłącza się roszczenia Kupującego oraz odpowiedzialność Sprzedającego z tytułu rękojmi.  Kupujący niezwłocznie  po załadunku  zmierzy, pobierze próbkę oraz sprawdzi produkt w standardowy sposób w miejscu załadunku w celu określenia ilości i jakości dostarczonego produktu, pod rygorem utraty praw oraz roszczeń z tytułu wadliwości produktu oraz w odniesieniu do ilości i jakości dostarczonego produktu.  W przypadku dokonania pomiaru, sprawdzenia lub pobrania próbki przez Sprzedającego wyniki takich pomiarów, pobrania próbek oraz sprawdzenia uznawane będą, w przypadku braku oszustwa lub oczywistego błędu, za ostateczne i wiążące w stosunku do ilości i jakości załadowanego produktu.

Wszystkie szczegóły w broszurach, specyfikacjach produktów i na oznaczeniach produktów są podane zgodnie z najlepszą wiedzą Sprzedającego.  Wszelkie specyfikacje, standardy itp. techniczne są przywoływane w celu opisania produktów i/lub usług i nie stanowią żadnej gwarancji określonych w nich cech.

Siła wyższa

Żadna ze Stron nie ponosi odpowiedzialności za niewypełnienie jakiegokolwiek warunku umowy, innego niż obowiązek uiszczenia należnych sum lub zapewnienia zabezpieczenia oraz obowiązek zapłaty za dostarczone produkty, w przypadku gdy wypełnienie warunku zostało opóźnione, uniemożliwione lub powstrzymane przez strajk, nieprawidłowe działanie lub zamknięcie zakładu lub jakiekolwiek inne okoliczności lub wydarzenie, na które strony nie mają wpływu, mające charakter siły wyższej („Wydarzenie o charakterze Siły Wyższej”). W przypadku, gdy Wydarzenie o charakterze Siły Wyższej dotyczy jednego lub więcej źródeł dostaw Sprzedającego spowoduje niedobór produktu a w konsekwencji niewypełnienie obowiązku dostawy, Sprzedający dokona podziału jakiejkolwiek zmniejszonej ilości produktu pomiędzy Sprzedającego, jego klientów oraz podmioty powiązane w sposób uczciwy i należyty. Od Sprzedającego nie będzie wymagane uzyskanie produktu w celu ponownego uzupełnienia niedoboru w produkcie wynikającego ze zdarzenia o charakterze Siły Wyższej. Kupujący może uzyskać jakikolwiek niedostatek w ilości produktu z innych źródeł na ryzyko i koszt Kupującego.

Prawo oraz spory

Umowa oraz jakikolwiek spór lub roszczenia wynikające lub związane z nią, podlegają prawu polskiemu bez względu na normy kolizyjne. Stosowanie Konwencji ONZ dotyczącej Umów Międzynarodowej Sprzedaży Towarów jest wyłączone. Wszelkie spory lub roszczenia wynikające z lub związane z Umową podlegają ostatecznej jurysdykcji oraz właściwości  sądów według siedziby Sprzedającego.

Zmiana WOS

Niniejsze WOS mogą być w każdym czasie swobodnie zmienione przez Sprzedającego, poprzez zamieszczenie na stronie nowej lub zmienionej wersji WOS. Kupujący ma obowiązek weryfikować i śledzić aktualność na bieżąco- co najmniej przed każdym zamówieniem.